16. 2. 2017

Ko ko koktám

Začalo to nenápadně. Na střední škole mě při hodině češtiny učitelka vyvolala, ať před třídou nahlas přečtu úryvek z knihy. Já se v tu chvíli nemohl rozjet. Nevydal jsem ze sebe hlásku. S vědomím svého selhání z minulé hodiny přišla další čeština. A další selhání. Začalo se to projevovat na psychice. Situace se opakovala kromě češtiny i v angličtině. Byla to jen voda na mlýn pro některé spolužáky, kteří mě do té doby šikanovali. Moje tělo jim dalo další impuls. „Ha, ha, ha. Nauč se mluvit, vole.“ Slýchával jsem dennodenně.

Maturita je dávno za mnou. S vysokou školou přišli jiný lidi. Dospělejší. Zbavil jsem se češtiny, no zadrhávání se v řeči, hlavně teda na začátku, mi zůstalo. Věřím ale tomu, že jak rychle to přišlo, může to i odejít, a když to nemám od narození, nebudu to mít ani do smrti. Od té hodiny češtiny je to už nějakých šest let. S některými slovy s určitými písmeny na začátku mám stále problém, ale i za pomoci psycholožky věřím tomu, že se vracím zpátky do normálu.

A okolí? Toleruje to, běžní dospělí lidé se nad tím ani nepozastavují, i když občas někdo divně kouká a pro mě je to někdy deprimující, když ve frontě prodavačce říkám: „Pě pě pě pět ho ho hou housek.“ Občas mi někteří i pomůžou, tuší, co chci říct, tak to dořeknou za mě, ať se nemusím trápit. Oni to nemyslí zle, ale pro mě bude lepší, když se budu snažit ty překážky překonávat sám.

Nakonec. Narodil jsem se 22. října, což je Den porozumění koktavosti. Není to ironie?
@TypickejPrazak